dragon_age_poster1U her stále stoupá technická i umělecká kvalita, ale originalita stagnuje. Zvýšená kvalita herních projektů s sebou nese zvýšení produkčních nákladů. Díky existujícímu globálnímu trhu je možné tyto náklady kompenzovat většími prodeji a mít nakonec větší zisk. Ale právě díky globálnímu trhu se svět videoher utápí v množství vydávaného obsahu (stejně jsou na tom i ostatní média). Proto je velice důležité, aby každý ambiciózní titul měl dostatečnou reklamu. Marketingoví odborníci vám vysvětlí, že k úspěšné propagaci je nutné, aby zákazníci byli schopni produkt pochopit. V případě nových her, které přicházejí s novými koncepty a dosud neprozkoumanými fiktivními světy, je právě toto obrovský problém. 

Vydavatelský gigant Electronic Arts je znám každoročním „dojením” svých zavedených značek. Je potěšující, že kromě tohoto ekonomicky fungujícího modelu se pouští i do projektů, které jsou svým zpracováním nebo námětem (alespoň lehce) originální. Jejich nedávno vydaná hra Dragon Age je právě jedním z titulů, které se pouští do neznámých vod neprověřených značek. Tvůrci ze studia Bioware v této hře položili základy nového herního fantasy světa, který není založen na žádné z populárních frančíz. Přerod úspěšných děl v zavedenou značku (frančízu) je obvykle postupný a pozvolný. V případě Dragon Age byla však zvolena marketingová kampaň, která jeho nový svět rozvíjí paralelně na mnoha úrovních.

Samostatně vydaný editor postav dává hráčům nahlédnout na možnosti, které mají při vytváření postav a umožňuje na zkoušku vytvořené postavy použít ve hře. Flashová online hra na motivy Dragon Age ukazuje uživatelům herní mechaniky propagované hry - jednotlivé třídy a dovednosti postav, pravidla soubojů a rozsah předmětů. Úspěchy v této flashové hře můžou hráčovy přinést výhody ve hře samotné. Flashová hra také rozvíjí a prohlubují fikci herního světa novými příběhy, historickými a geografickými zajímavostmi. Tento úkol však mnohem cíleněji plní román Ukradený trůn zasazený do světa Dragon Age, vydaný v knižní podobě a také samostatná Wikipedie Dragon Age.

Tato důkladná transmediální masáž je cíleným krokem, aby tento kvalitní a originální titul nezapadnul mezi hrami z jiných světů a známějších frančíz. Zdánlivě falešné rozprostření světa Dragon Age na různá média zvyšuje jeho epičnost a uvěřitelnost v očích hráčů. Hra dostává lepší šanci na úspěch na konzervativním a přeplněném trhu a pokud uspěje, bude to dobrý příklad pro investory pro podporu dalších originálních projektů.

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články